Dnia 21 marca 2017 przyłączyliśmy się do kampanii edukacyjno – informacyjnej na rzecz osób z zespołem Downa „Dzień kolorowej skarpetki”. Nasze zaangażowanie zostało docenione przez Fundację prof. Ciekawskiego. W ramach nagrody dnia 19 maja 2017 w sali gimnastycznej uczniowie z Sępólna i Więcborka oraz uczniowie w Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Kamieniu Krajeńskim gościli pracownie profesora Ciekawskiego z interaktywnym pokazem naukowym.g
Pani Małgorzata Tafelska przywitała wszystkich uczniów i nauczycieli. Przypominając okoliczności spotkania, dziękując za zaangażowanie pogratulowała wygranej. Pani Małgorzata przedstawiła gości z pracowni profesora ciekawskiego pana Daniela Wróblewskiego oraz jego asystenta pana Oskara Nalatowskiego, którzy poprowadzili interaktywny pokaz naukowy.
Uczniowie mogli przekonać się jak ciekawa i zarazem tajemnicza jest nauka. Przygotowano wiele ciekawych doświadczeń i eksperymentów związanych ze zjawiskami fizycznymi i chemicznymi. Pokaz rozpoczęły rozważania na temat kolorowych substancji, okazało się, że czerwony i żółty to nie zawsze pomarańczowy. Substancje także samoczynnie zmieniały kolor co wzbudzało zaciekawienie. Zastanawiano się także jak sprawić by puszka stała lekko pochylona – okazało się, że wystarczy wlać do niej trochę wody. Uczniowie zobaczyli jak można rozpalić ogień nie używają zapałek. Obserwowali jak powstaje pionowy wulkan i co robi ciekły azot z balonem. Jak można wysadzić balon wodorowy? i co to jest suchy lód a także obserwowali wyrzutnie ogromnych pierścieni dymnych. Balony zazwyczaj wypełnione powietrzem z płuc czasami pękają, oczywiście kiedy wpada on w ręce edukatorów pracowni przestaje stanowić to jakikolwiek problem. Wodór wypełniający zazwyczaj balonik sprawi, że stanie się on nadzwyczajną petardą. Jeżeli natomiast połączony wodór z wodą i płynem do naczyń powstanie piana o wyjątkowych właściwościach. Przeprowadzono także eksperyment przy użyciu specjalnego urządzenia do produkcji lodu o temperaturze ponad – 70 stopni C. Co się stanie kiedy połączymy go z wrzącą wodą? Dowiedzieć się można tego tylko podczas pokazu.
Wszystko było bardzo pouczające, wzbudzające ciekawość i zachwyt, dające wiele radości.
Leave a Comment