Deklaracja dostępności
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sępólnie Krajeńskim zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do niniejszej strony internetowej.
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Oświadczenie sporządzono dnia (aktualizacja): 29 Marca 2024r
Data publikacji strony internetowej: 30 września 2021 r.
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Skróty klawiaturowe
Na niniejszej stronie internetowej dostępne są następujące skróty klawiszowe umożliwiające nawigację bez potrzeby używania urządzeń wskazujących (np. myszki):
Ctrl+U – sterowanie funkcjami związanymi z dostępnością strony
Tab – nawigowanie po głównych blokach strony
Klawisze strzałek (w lewo, w prawo) – nawigowanie po kolejnych elementach strony
Enter – wybieranie elementów aktywnych
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt na adres poczty elektronicznej: soswsepolnokraj@gmail.com. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu +48 52 388 26 86. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności. Osobą kontaktową jest p. Mariusz Czerwiński.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej lub jakiegoś jej elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej lub jej elementu. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
Oddział w Sępólnie Krajeńskim
Siedziba SOSW w Sępólnie Krajeńskim mieści się bezpośrednio przy ulicy Hallera i nie posiada parkingu. Dysponuje jedynie 1 miejscem parkingowym dla busów przywożących uczniów do szkoły. Przy wejściu głównym znajduje się dzwonek, którym można wezwać obsługę. W dyżurce stale przebywa osoba kontrolująca wejścia i wyjścia do i ze szkoły. Budynek nie jest dostosowany do potrzeb osób na wózkach inwalidzkich, gdyż brak jest podjazdów i windy. Drzwi wejściowe spełniają wszelkie wymogi BHP i posiadają 90 cm. szerokości. W budynku przy wejściu głównym brak tablicy informacyjnej o wykazie pomieszczeń wraz ze wskazaniem struktury organizacyjnej. W budynku SOSW w Sępólnie Krajeńskim brakuje obecnie pętli indukcyjnych i nie ma oznaczeń w języku Braille’a. Szkoła posiada wykwalifikowanego tłumacza j. migowego.W szkole prowadzi się zajęcia z dogoterapią. Osoba niepełnosprawna ma możliwość wstępu z psem asystującym który jest wyposażony w uprzęż z certyfikatem potwierdzającym status psa asystującego.
Oddział w Więcborku
Bezpośrednio przed Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym oddział w Więcborku istnieje plac parkingowy z miejscem dla osób niepełnosprawnych. Nawierzchnia płaska z kostki brukowej prowadzi do wejścia głównego, przy którym znajduje się dzwonek, którym można wezwać obsługę. Z parkingu przynależącego do budynku prowadzą drzwi wejściowe o szerokości 90 cm, zapewniające łatwy dostęp do budynku dla osób niepełnosprawnych poruszających się przy pomocy wózka inwalidzkiego. Szkoła mieści się na parterze budynku, część klas znajduje się półpiętrze do którego prowadzą schody z poręczą, brak podjazdu. Do wyjścia na teren zielony za szkołą prowadzą schody zewnętrzne, brak podjazdu dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. W budynku brak windy. Przed wejściem do głównego budynku umieszczona jest tablica informacyjna zawierająca nazwę oddziału szkoły. Brak tablicy informacyjnej zawierająca wykaz pomieszczeń. W budynku obecnie brakuje pętli indukcyjnych i nie ma oznaczeń w alfabecie Braille̕ a. Brak na miejscu tłumacza języka migowego. Osoba niepełnosprawna ma możliwość wstępu z psem asystującym, który jest wyposażony w uprzęż oraz posiadanie przez osobę niepełnosprawną certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego.